Poloha:
Italské AlpyItalské Alpy bývají nejčastěji navštěvovány pro svou stálost počasí, líbivý dolomit a levné cappuccino, které dostanete v každé chalupě spíše, než pohárek vody. Na západě území Alp v Itálii, se táhnou Centrální krystalické Alpy. Východní část je složena především z vápence a dolomitu. Zalednění je mnohem mohutnější na západě, což dosvědčují i mnohem vyšší vrcholy. Zvláštní je zde počasí, které má na severu masívu při hranicích s Rakouskem středoevropský ráz, zatímco na jihu, v oblasti jezer, ráz středomořský. Právě jižní část Italských Alp se vyznačuje velkým množstvím vody. Ať už jsou to jezera Lago di Garda, Lago di Como, Lago Maggiore nebo vysoké vodopády a horské bystřiny. Vodní energie z těchto zdrojů je často využíváno jako energie pro vodní elektrárny. V této části Alp nalezneme ale i neblaze proslulou řeku Piavu nebo řeku Adige, která dala název celé oblasti v okolí Trentina při hranicích s Rakouskem. Stejně jako i ostatní části Alp, i tato italská oblast zve doslova k celoroční návštěvě. V zimě je zde na tisíce kilometrů sjezdových i běžeckých tratí, které pojmou tisíce turistů ubytovaných v bezpočtu hotelů. V létě zve ke slezení doslova každý kopec nebo skála. Italské Alpy jsou protkané zajištěnými cestama neboli Via Ferratami, jejichž obtížnost je nastavena pro všechny výkonostní kategorie. Opravdovým outdoorovým rájem je pak okolí Lago di Garda na jihu Italských Alp. Lze zde praktikovat snad každý outdoorový sport, který člověka napadne. Od windsurfingu, přes canyonig, biking, paragliding až po lezení, silniční cyklistiku a poklidnou horskou turistiku. Pohodový týden pak lze strávit v okolí turistického centra Cortina di Ampezzo, která je východiskem pro dosažení nejznámější zdejší hory Tofana di Manzo (3244 m n. m.). Vyjímečným krajem je pak oblast tzv. Itaského Tibetu – Livigna, který se nachází v bezcelní zóně mezi Itálií a Švýcarskem. Nám nejblíže je pak údolí Eisacktal, které leží hned za průsmykem Brenner. Z údolí jsou nádherné vyhlídky na Zillertálské Alpy. Val do Sole, je pak ideálním východiskem do národního parku Adamelo nebo Cevedale. Dá se říct, že Italské Alpy jsou místem, které bylo pro turisty stvořené. Skvělý dojem z pobytu ve velehorách doplní jistě zdejší kuchyně, která je směsicí italského a rakouského kulinářského umění. Zájezdy do dalších regionů Alp: Zájezdy a dovolená Alpy a Dolomity.Italské Alpy - zájezdyRakouské Alpy - zájezdyJulské Alpy - zájezdyFrancouzské Alpy - zájezdyA kdo by nechtěl do Alp, nabízíme Pyreneje nebo Andorru
Ubytování:
Ubytování: - ubytování v ***hotelu v krásném malém horském středisku Sulden.
Program:
1. den:
odjezd ve večerních hodinách z ČR do Itálie.
2. den:
ráno příjezd do SULDENU (1 860 m), dopolední snídaně, ubytování dle možností hotelu, základní varianta (náročnost 2 z 5, 5 hod., ↑300 m,↓900 m): výjezd lanovkou k chatě KANZELHÜTTE (2 438 m), pěší túra lehkou cestou k chatě DÜSSELDORFHÜTTE (2 721 m) a poté zpět k hotelu. Lehčí varianta (1,5 z 5, 4 hod., ↓600 m): panoramatickou cestou zpět do údolí s fantastickými výhledy na východní stěny ORTLER (3 905 m), třetí variantou je zpáteční cesta lanovkou, takže pro tyto "pohodáře" zbude dost času na krátké procházky v okolí Kanzelhütte, večeře.
3. den:
snídaně, výjezd lanovkou k chatě LANGENSTEIN do výšky 2 330 m, základní varianta (2 z 5, 6 hod., ↑300 m,↓800 m): krásná a neopakovatelná túra pod východními svahy ORTLERU a GRAN ZEBRÚ k chatě HINTERGRATHÜTTE (2 661 m), čekají nás nové pohledy na údolí Suldenu z východního svahu Ortleru, dále klesáme kolem vodopádu do Soldy a pěšky do hotelu. Těžší varianta: dle aktuálních sněhových podmínek a při dobrém počasí možnost prodloužení o přechod kameny pokrytého ledovce po jedinečné Gletscherweg, italská večeře.
4. den:
snídaně, odjezd autobusem do údolí MARTELLTAL (1 600 m), základní varianta (2 z 5, 5 hod., ↑200 m,↓200 m): linkovým autobusem k Enzianhuette (2051 m) a výstup na ZUFFALHÜTTE (2265 m) – lehké procházky s výhledy na vodopády a ledovce, odjezd zpět do hotelu. Těžší varianta (3 z 5, 7 hod., ↑800 m,↓1 500 m): výjezd lanovkou na KANZELHÜTTE (2 348 m), poté přechod přes sedlo MADRITSCHJOCH (3 128 m) po cestě č. 151 k Enzianhuette a linkovým autobusem k našemu busu a návrat na hotel; náročná, ale asi nejhezčí túra ve skupině Ortler s krátkým přechodem přes možný ledovcový jazyk, typická místní večeře.
5. den:
snídaně, autobusem do TRAFOI (1 532 m), odtud lanovkou k FURKELHÜTTE (2 153 m), základní varianta (2 z 5, 5 hod., ↑680 m,↓50 m): po cestě č. 20 kolem jezera GOLDSEE (2 708 m) do sedla STILFSERJOCH (2 838 m), odtud fakultativně místním autobusem zpět k našemu busu, cestou jedinečné výhledy na Madatsch, Trafoier Eiswand a západní svahy Ortleru (cestu lze absolvovat i v opačném směru, nejdříve využít místní autobus a postupně klesat k lanovce) - pro zdatné prodloužení túry o výstup na RÖTLSPITZE (3 026 m). Lehčí varianta (1,5 z 5, 3 hod., ↑50 m,↓50 m): bez mikrobusu, jen výjezd lanovkou k chatě FURKELHÜTTE (2 153 m), krátké procházky kolem této chaty a lanovkou zpět k autobusu, večeře.
6. den:
snídaně, odjezd k jezeru HAIDERSEE, fakultativně lanovkou na HAIDER ALM (2120 m), základní varianta (2 z 5, 5 hod., ↑70 m,↓700 m): pohodlnou túrou na SCHÖNEBEN (2 087 m) a sjezd lanovkou do Reschenu k autobusu. Těžší varianta (2,5 z 5, 6 hod., ↑800 m,↓800 m): túra na ELFER (2 925 m), přechod přes vrchol až na SCHÖNEBEN a lanovkou zpět do údolí.
7. den:
snídaně, cestou krátká zastávka u jezera RESCHENSEE - asi nejfotografovanější místo Dolomit, a potom už odjezd do ČR, příjezd do ČR v nočních hodinách.