Saúdská Arábie – Offroad expedice 

Popis


Připravili jsme pro vás jedinečný zájezd do Saúdské Arábie, země kde se zrodil islám. Pouštní a ropné království skrývá neobjevené poklady jako například velkolepé nabatejské hrobky (saúdská Petra), staré pevnosti, pozůstatky Hedžazské železnice, prehistorické skalní rytiny, fantastické skalní útvary, nádherné kaňony plné zeleně a samozřejmě i písečné pouště. Města v Saúdské Arábii příliš zajímavostí nenabízejí, proto se zde zaměřujeme na přírodní krásy a historické památky.

Vypravíme se na několik lehčích off-road výletů, během nichž zažijeme romantické kempování pod milióny hvězd na dechberoucích místech. Bude nás provázet skvělá, zejména jemenská, kuchyně a pravá arabská pohostinnost. Budete překvapeni bezpečností v zemi a milým přístupem místních k západním cizincům. Kromě alkoholu se tam už můžete chovat jako v kterékoli jiné zemi Blízkého východu. Dříve konzervativní království vydává turistická víza teprve od roku 2019, rapidně se reformuje a otevírá světu – nenechte si tedy ujít možnost vidět Saúdskou Arábii ještě v její autentické podobě.

Zájezd je „autorskou“ výpravou cestovatele Lukáše Synka, který v Saúdské Arábii strávil skoro čtyři roky a pravidelně tam provází již několik let. Můžete se tak těšit na poutavé vyprávění u ohně nejen o historii, ale především o místní společnosti, kultuře, každodenním životě a proměnách, kterými Saúdská Arábie prochází. K tomu vám Lukáš přidá i fotografickou přednášku.

Program zájezdu


DEN 1 - přílet
Odlet z Prahy s přestupem v Istanbulu a přílet do Džiddy v brzkých ranních hodinách následujícího dne - ubytování v hotelu v Džiddě.

DEN 2 - přesun do Medíny
Po leteckém přesunu do Saúdské Arábie vyrazíme do slavné Medíny. Posvátná Prorokova mešita je přístupná pouze muslimům, proto na ni nahlédneme zpovzdálí a podíváme se spíše ke skvostné mešitě Quba – první mešitě, kterou prorok Mohammed založil po svém vyhnání z Mekky. Kde jinde si vysvětlit vznik islámu a historii Arábie než právě zde. Velké tržiště se zemědělskými produkty, včetně desítek odrůd datlí upoutá naše smysly. Ubytování v hotelu v Medíně.

DEN 3 - 4: off road v Harrat Khaybar
Přesuneme se do oázy Khaybar, zmiňované už v Bibli, prozkoumáme město duchů a historickou pevnost shlížející do wádí (údolí). Prohlédneme si tajemné geoglyfy – obří obrazce vyskládané z kamenů. Pustíme se do prvního off-road dobrodružství v neskutečné krajině lávových polí a barevných sopek zvané Harrat Khaybar. Vystoupíme na tufovou sopku a projdeme podzemní lávovou trubkou, kde dříve sídlili pravěcí lidé.

2x kempování v přírodě.

DEN 5 - 6: Nabatejská historie a skalní útvary
Přejedeme do oblasti obřích wádí, palmérií a roztodivných skalních útvarů kolem města Al Ula. Z historie si prohlédneme působivé hliněné ruiny středověké Al Uly, slavnou „saúdskou Petru“ čili nabatejské hrobky Mada’in Saleh (UNESCO), hrobky v Dedanu a důležitou lokalitu skalních rytin - petroglyfů. Nahlédneme na práci pěstitelů datlí, včelařů a velbloudářů. Po silnici i off-road prozkoumáme nejzajímavější geologické útvary – např. kamenného slona, skalní oblouk a Ar-Rašídovy kamenné stromy.

2x ubytování v hotelu.

DEN 7 - 8: Hedžazská železnice a trek v Rajské soutěsce
Během cesty do Tabuku pojedeme podél někdejší Hedžazské železnice, která jakožto technický zázrak na sklonku Osmanské říše spojovala Damašek s Medínou. Železnice kopírovala prastarou karavanní poutní trasu do Mekky, kterou dodnes připomíná řada bytelných osmanských pevností. Arabské povstání během 1. světové války však krátkou éru železnice ukončilo, zbyla jen řada nádražních budov. Při troše štěstí se dostaneme i ke stoletému vlaku reznoucímu v poušti a do muzea železnice v Tabuku. Na dalekém severu království podnikneme půldenní trek malebnou Rajskou soutěskou, kde nás bude doprovázet potok a zpěv ptáků. Užijeme si krajinu barevných hor připomínající Divoký Západ a vychutnáme si západ slunce při pohledu přes saúdské Dolomity.

2x kempování v přírodě.

DEN 9 - 10: Rudé moře a kempování v dunách
Z Hedžazské náhorní plošiny se spustíme k Rudému moři. Zastavíme se u pevnosti a bělostné staré mešity v přístavu Al Wajh. Dlouhou cestu podél pobřeží si zpříjemníme zastávkou na koupání na jedné z mála pláží. Zakoupíme velbloudí kýtu na grilovačku a vydáme se na poslední kempování do písečných dun, které magicky vystupují z pobřežní pouště proti rozeklaným horám. Navštívíme řadu zajímavostí skrytých v tomto dunovém poli a nabereme směr na Džiddu.

1x kemping, 1x hotel.

DEN 11 - 13: Džidda
Návštěvu království zakončíme v přístavním velkoměstě Džidda na pobřeží Rudého moře. Ubytujeme se na kraji historického centra Al Balad (UNESCO), kde zažijeme neopakovatelnou orientální atmosféru úzkých uliček mezi tradičními korálovými věžáky a pestrý súq Al Alawi. Pastvu pro oči a potravu pro náš žaludek poskytne rušný rybí trh. Podíváme se na nejvyšší fontánu světa a podvečer strávíme na pobřežní promenádě s poklidnou atmosférou. Nakoupíme vynikající saúdské datle, koření či vodní dýmky a na létajícím koberci odletíme ještě s pískem v kapsách vyprávět své zážitky z království domů.

Do odletu ubytování v hotelu.

DEN 14
Přílet do Prahy.

Důležité informace


  • zájezdy se konají v malých skupinách maximálně 9 účastníků - dvě velká terénní vozidla po 4/5 lidech

  • odlet je z Prahy s přestupem do Džiddy. Je možné individuálně zajistit i odlet z Vídně, nebo jiných měst

  • přesuny po Saúdské Arábii probíhají v terénních vozidlech. Průvodce je zároveň řidičem jednoho z nich. Na začátku a na konci zájezdu v Džiddě se budeme přesouvat taxíky

  • při pobytu v hotelech ve městě je v ceně snídaně (obvykle se nepodává na hotelech, ale jde se do restaurace), při táboření je postaráno o 3 jídla denně

  • český průvodce je přítomen po celou dobu zájezdu

  • minimální počet závazně přihlášených účastníků pro konání zájezdu je 6​​

  • pro vstup do Saúdské Arábie je nutné vlastnit cestovní pas platný minimálně 6 měsíců od data návratu

  • víza za vás vyřídíme, vízový poplatek je v ceně zájezdu

  • razítko z Izraele nevadí

  • ženy (místní ani cizinky) nemusí mít v SA zahalené vlasy nebo nosit jakékoliv tradiční oblečení. Umírněnost je nicméně na místě (bez vyzývavého oblečení, výstřihů, krátkých sukní a pod.). Muži by ve městech měli nosit dlouhé kalhoty, kraťasy užijete v přírodě

  • plazby kartou jsou velmi rozšířené. Ve směnárnách lze směnit EUR nebo USD

  • přísný zákaz konzumace a dovozu alkoholu do SA: pokud by se někdo pokusil dovézt do Saúdské Arábie alkohol, bude vyloučen ze zájezdu (i pokud by mu to na letišti prošlo)

Informace k outdoorové části zájezdu a náročnosti
Fyzická náročnost výpravy je spíše nízká – max. půldenní vycházky po cestách, někdy i pískem nebo kamenitým terénem. Přes den může být horko (očekávejte 25-35 °C před den, 15-20 °C v noci), zřídka se může vyskytnout přeháňka nebo bouřka. Po většinu cesty budeme mít velká komfortní auta. Denně strávíme na silnicích 2-4 h, dva dny budeme mít delší přesuny. Zavazadla nosíme pouze od auta/taxi do hotelu nebo od auta ke stanu.

5x Táboříme na divoko, na pěkných místech, obvykle na krásném hygienicky certifikovaném písku/štěrku. Vezměte si vlastní stan, karimatku a spacák (nejlépe tzv. třísezónní nebo dva letní do sebe). Vybavení na vaření, koberec k ohni, dřevo bude zajištěno (večeře a snídaně připravuje průvodce). Při kempování nemáme žádné hygienické zázemí kromě barelu s čistou vodou na mytí rukou či lehké opláchnutí (vlhčené ubrousky situaci jistí). Ráno po kempování zastavíme u první velké mešity, kde bývají umývárky a záchody.

Ubytování v hotelech
Hotely v největších městech mají evropský standard (3-4*) s dvoulůžkovými pokoji. Mimo velká města očekávejte spíš obyčejnější, ale čisté a vyzkoušené hotely – obvykle apartmány se dvěma
ložnicemi. Menší hotely často neposkytují ručníky (vezměte si vlastní). Wi-fi je vždy k dispozici. Zásuvky britské nebo obojetné evropsko-britské, průvodce navíc rozdá „jemenské redukce“.

Stravování na zájezdu
Saúdské hotely obvykle nepodávají snídani, proto si na ni zajdeme do nejbližší restaurace. Obědy v běžných restauracích nebo v terénu formou pikniku (zajistí průvodce). Večeře v restauracích poblíž ubytování. Průvodce je hladový, takže se vždy účastní i výprav za jídlem a pomůže vám při objednávání. V Arábii bývá zvykem objednat různá jídla doprostřed stolu a pokrmy si společně rozebírat. Restaurace budou většinou jemenské, afghánské, pákistánské nebo indické – a všechna jídla skvělá. Arábie je vstřícná k vegetariánům, problém není ani s bezlepkovou dietou. Hygienický standard restaurací je velmi dobrý. Dovoz alkoholických nápojů je přísně zakázán, ani žádné speciální obchody pro cizince v království neexistují, místo toho si užijeme čaj, arabskou kávu s kardamomem, nealko pivo nebo skvělé ovocné koktejly. Narazíme i na řadu moderních kaváren evropského typu. Pokud budeme kempovat, průvodce připraví snídani, oběd jako piknik a k večeři uvaří nějakou orientální specialitu. Pitná voda bude zajištěna v dostatečném množství.

Bezpečnost v Saúdské Arábii
V SA je nulová kriminalita. Reálné nebezpečí může spočívat jen v dopravních nehodách (pozor, auta mají absolutní přednost před chodci). Hady ani štíry nepotkáváme. Přestřelky na hranicích s Jemenem už jsou několik let minulostí (informace na webu MZV jsou hrubě zanedbané). Vztah k západním cizincům je velmi pozitivní, případně neutrální; nenechte se zmást médii, ani islámofoby. Budeme vítáni jako hosté, a tak se také my budeme chovat. Určitě vás překvapí, jak bezpečně se budete v království cítit a jak vstřícní domorodci jsou. Průvodce vysvětlí pár důležitých rozdílů ve společenských pravidlech. Platí striktní zákaz dovozu alkoholu. Kdo by se o to pokusil, bude neprodleně vyloučen ze zájezdu.

Fotogalerie