Poloha:
Rumunsko, románská země obklopená vesměs slovanským obyvatelstvem, je posledním dokladem velikosti antické římské říše, která dala této své bývalé provincii nejen jméno, ale z části také jazyk. Stát leží na rozhraní mezi balkánskou, střední a východní Evropou.Poloha ve středu tohoto exponovaného a dosti problémového regionu z něj v minulosti činila strategicky významné území o něž měli zájem jeho sousedé (Rusko, Maďarsko, Turecko). Rumunsko je převážně hornatá země, vedle toho zde nalezneme také rozlehlé ploché roviny a mírně zvlněné pahorkatiny. Území Rumunska je možné rozdělit do tří naprosto odlišných oblasti. Je to část rozsáhlého středoevropského horstva Karpaty, dále panonská nížina na severozápadě a systém plochých nížin na J a JV až k pobřeží Černého moře.Cestovatelské seznámení s Rumunskem stojí jistě za to, i když někdy může být docela náročné. Horské scenérie, bohatá, značně různorodá příroda, stejně jako lidová kultura, lidé a způsob jejich života, který v některých případech jako by vypadl z 19. století.Zájezdy do dalších balkánských zemí: Zájezdy a dovolená Balkán .Albánie, Řecko, Makedonie, Srbsko, Kosovo, Černá Hora, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, RumunskoA kdo by nechtěl na Balkán, nabízíme Ukrajinu nebo Bělorusko
Ubytování:
Ubytování: - v hotelu ve 2lůžkových pokojích.
Program:
1. - 2.den:
odpoledne odjezd z ČR přes Slovensko a Maďarsko do Rumunska, návštěva proslulého „VESELÉHO HŘBITOVA“ (UNESCO) v SAPINTĚ, procházka živým „skanzenem“, prohlídka dvou unikátních dřevěných kostelíků (nejstaršího a údajně nejhezčího) ve vesnici IEUD. Příjezd do horského střediska BORSA, ubytování v hotelu, večeře.
3. den:
výlet po jižní BUKOVINĚ, cestou návštěva malovaných klášterů VORONET, který je též nazýván Sixtinskou kaplí východu a poklidnějšího, dřevěnou hradbou chráněného kláštera HUMOR. Dále prohlídka jednoho z nejstarších obydlených klášterů Moldávie, kláštera NEAMT, život místních popů, ubytování v hotelu (2 noclehy ve stejném hotelu) v horském centru DURAU.
4. den:
„poctivá“ celodenní turistika národním parkem v pohoří CEAHLAU, možnost výstupu na nejvyšší vrchol TOACU (1 904 m) nebo kratší pěší procházka k vodopádu DURATOIDEA či k turistické chatě FINTINALE. Návrat do hotelu.
5. den:
přejezd do BIKAZSKÉ SOUTĚSKY (úzká silnička je sevřena až 300 m vysokými srázy), pěší výlet mezi skalními stěnami, jezero LACU ROSU, fakultativně projížďka na loďce po jezeře, přejezd do hotelu v Sovatě.
6. den:
návštěva solných dolů v PRAIDU a vycházka do rezervace solného krasu vytvořeného říčkou Corund, odpoledne relaxační koupání v jedinečném heliotermálním jezeře Lacu Ursu.
7. den:
přejezd do „perly Karpat“, horského střediska SINAIA, přes středověké město SIGHISOARA (další perla UNESCO) s rodným domem Vlada Tepese Drákuly, které díky svému starobylému rázu tvoří skvělou bránu do Transylvánie. Pak cestou navštívíme jeden z opevněných kostelů transylvánských „Sasů“ ve vesnici SASCHIZ (UNESCO). V podvečer nás čeká krátká zastávka ve městě BRAŠOV, prohlídka historického jádra. Ubytování v hotelu v Sinaia, 2 noclehy ve stejném hotelu.
8. den:
krátký přejezd autobusem do sousedního BUSTENI - horské městečko ležící v blízkosti nejvyšších „útesů“ Evropy, výjezd lanovkou na BABELE do výšky 2 200 m, nádherné skalní útvary včetně známé Babelské sfingy, několik variant túr dle náročnosti. Pěší túra do soutěsky IALOMITA s návštěvou stejnojmenné jeskyně a kláštera, případně až k jezeru BALBOCI nebo výstup na nejvyšší vrchol pohoří Bucegi OMUL (2 505 m), odkud se nabízejí daleké výhledy. Zpět na Babele a lanovkou (pro zájemce pěšky) do Busteni nebo lanovkou do Sinaii.
9. - 10. den:
dopoledne procházka k SINAISKÉMU KLÁŠTERU a na královský zámek PELES s nádhernými bohatě zdobenými interiéry, který leží v anglickém parku. Odpoledne přejezd k domnělému tajemnému Drákulovu hradu BRAN, noční přejezd do ČR přes Maďarsko a Slovensko, návrat v dopoledních hodinách.