Program:
1. den, Odlet
Odlet z letiště Václava Havla v Praze.
2. den, Přílet do Dillí – první kontakt s Indií
Přilétáme do Dillí, následuje transfer na hotel. Po snídani se vydáme na prohlídku Starého Dillí, fascinující čtvrti plné pulzujících uliček. Nevynecháme návštěvu Červené pevnosti a Páteční mešity. Cestou se zastavíme u Indické brány, parlamentu a prezidentského paláce.
3. den, Dillí – Leh = téměř vyhlídkový let nad Himálají
Ráno nás čeká dechberoucí místní přelet nad Himálají z Dillí do Lehu. Zhruba za 2 hodiny přistaneme v hlavním městě Ladakhu Lehu ve výšce 3250 metrů nad mořem. Zbytek dne bude “aklimatizační”, takže vyrazíme na lehkou procházku městem, nemineme starý bazar a navštívíme náš první buddhistický klášter Sankar Gompu.
4. den, Moravská Misijní škola
Po snídani zavítáme do místní Moravské Misijní školy, kde budeme mít možnost nahlédnout do výuky a pohovořit s dětmi i učiteli. Poté si vyšlápneme nahoru ke Královskému Paláci, podle kterého byla postavena tibetská Pothala. Dle libosti je možné pokračovat k Namgyal Tsemo gompě nebo zkusit výšlap na Shanti stupu, odkud se nabízí nádherný výhled na město Leh.
5. den, Buddhistické kláštery
Dnes bude na programu výlet do 70 kilometrů vzdálené Alčí, kde leží nádherný klášterní komplex Čos-Khor. Další zastávkou bude Likkir, bohatý klášter, který obývá zhruba stovka mnichů. Phyang bude posledním klášterem na cestě zpět do Lehu. Žije zde komunita padesáti lamů sekty Digung-kagju a setkání s nimi je nezapomenutelným zážitkem.
6. den, Architektonický klenot
Další kroky nás zavedou do bývalého hlavního města Ladakhu Šej, kde prozkoumáme původní letní palác ladackých králů.
Pokud byste měli vidět jen jediný klášter z celého Ladakhu, pak by to byl bezpochyby Tiksey, architektonický klenot, komplex v červené a okrové barvě, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Posledním klášterem dnešního dne bude Hemiš, který obývá několik desítek mnichů a uvnitř klášterního komplexu je i muzeum, díky němuž si vytvoříte ucelenou představu o životě v Ladakhu.
7. den, Jezero Pangong
Odjíždíme z Lehu směr jezero Pangong. Zastavíme se také v působivém klášteru Čemrey, kterému se přezdívá Vlaštovčí hnízdo. Milovníci horských cest ocení průjezd přes průsmyk Čang La ve výšce 5.360 metrů, cestou dolů budeme míjet první stáda jaků. Odpoledne dorazíme k jezeru Pangong (4267 m. n. m), ti otužilejší mohou vyzkoušet průzračnou vodu místního jezera.
8. den, Cesta do údolí Nubra
Po snídani odjíždíme od jezera Pangong a míříme do údolí Nubra. Po cestě si prohlédneme několik zajímavých míst a odpoledne dorazíme do našeho cíle - Nubry. Ubytujeme se ve vesnici Hundur, a vyrazíme na podvečerní procházku.
9. den, Poklady údolí Nubra
Dnešní den budeme naplno objevovat krásy hlubokého údolí Nubra. Začneme klášterem Diskit, který je největší gompou v údolí Nubra. Vedle kláštera se nachází obrovská socha Buddhy, jenž majestátně vzhlíží k řece Shyok. Zde naplno pocítíme atmosféru bývalé Hedvábné stezky. Právě tady se přepřahalo a koně nahradily velbloudy. Jízdu na velbloudech si můžeme vyzkoušet na nedalekých písečných dunách. Pokračujeme dále do vesnice Sumur, která je krásnou ospalou oázou s nejvlivnějším klášterem celého údolí Samset Ling. Než se vrátíme na ubytování do Hunduru, zavítáme ještě do Panamiku, nejsevernějšího bodu Indie, kam je povolen vjezd turistům. Zde se můžete ponořit do horkých pramenů a dopřát svému tělu netradiční zážitek. Zasloužená odměna.
10. den, Vesnice na hranicích s Pákistánem
Poslední den v údolí Nubra zavítáme až k hranici s Pákistánem do vesnice Turtuk. Turtuk je okouzlující místo v zeleném údolí. Úplně jiný charakter krajiny, než jsme mohli doposud vidět. Budeme mít možnost navštívit typický dům Ladačanů nebo se projít k působivému vodopádu.
11. den, Jedna z nejvýše položených silnic světa
Návrat z údolí Nubry do Lehu se ponese ve znamení nefalšovaného adrenalinového zážitku. Po jedné z nejvýše položených silnic na světě se v sedle Kardung La ve výšce 5578 metrů nad mořem doslova "dotkneme nebe". Ještě udělat vrcholové foto a můžeme sjet dolů do Lehu.
12. den, Trhy a suvenýry
Poslední den v Ladakhu využijeme k návštěvě gompy ve Stoku a k důkladnější prohlídce bazaru či nákupu suvenýrů. S Ladakhem se zaslouží rozloučit stylově, takže vzhůru na Shanti stupu, jenž postavil japonský buddhista.
13. den, Návrat do Dillí – kontrast indické přírody vs. města
Ráno odlétáme z Lehu do Dillí, a ubytujeme s v nám již známém hotelu. Poslední den v Indii využijeme k návštěvě Humájúnovy hrobky, kde jsou uchovány ostatky druhého panovníka Mughalské říše a nahlédneme i do chrámového hinduistického komplexu Birla Mandir.
14. den, Odlet domů
Loučíme se s Indií, pestrým světem tak rozdílným od všeho na co jsme zvyklí. A přesně o tom cestování má být. Vracíme se okouzlení kulturním bohatstvím v podhůří Himalájí, obohaceni milými lidskými setkáními, ale vracíme se také ještě stále u vytržení z mumraje velkoměsta, který se dá těžko srovnávat s čímkoliv evropským. Odlétáme z Dillí zpět do Česka a vstřebáváme všechny intenzivní zážitky.
Experitour si, především v závislosti na počasí nebo dopravě, vyhrazuje právo změnit naplánovaný program. Změnou programu se rozumí, že některá výše zmíněná místa nemusíme navštívit vůbec. Náš tým ale udělá maximum pro to, abyste o nic nepřišli.
Program první a poslední den se může změnit v závislosti od času příletu a odletu mezinárodních letů.