Průvodce po letišti Suvarnabhumi v Bangkoku: Jak se neztratit, směnit peníze a vyrazit do města

Václav Kirchner 13. 1. 2025
Thajsko rady na cestu článek

Plánujete cestu do Thajska přes Bangkok? Pravděpodobně přistanete na mezinárodním letišti Suvarnabhumi Airport. Rád bych vám představil své zkušenosti z tohoto letiště a přidal pár praktických tipů.

Pasová kontrola po příletu
Po přistání vás čeká pasová kontrola. Občané České republiky nepotřebují před cestou víza – na letišti dostanete razítko do pasu s platností 60 dnů.

Co je dobré vědět:

  • Platnost pasu: Musí být platný alespoň 6 měsíců od data vstupu do Thajska.
  • Finanční prostředky: Na požádání musíte doložit 20 000 THB na osobu nebo 40 000     THB na rodinu (případně ekvivalent v jiné měně).

V praxi jsem se nesetkal s tím, že by celník kontroloval hotovost. Ale doporučuji mít u sebe dolary nebo eura – nikdy nevíte, zda nebude mít celník špatný den. Platební karta ho zajímat nebude, i když je bankomat hned za rohem.

Aktuální informace o vstupu do Thajska naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Výměna peněz
V Thajsku se bez hotovosti neobejdete. Na letišti je mnoho směnáren, ale tu s nejlepším kurzem najdete pod názvem „Happy Rich“ v patře „B“ u vstupu na městský vlak (sledujte směrové tabule).

Jakmile dorazíte do patra „B“ k automatům na nákup jízdenek na vlak, dejte se vlevo a během jedné minuty dojdete ke směnárně „Happy Rich“.

Tip: Používejte větší bankovky, ať už máte eura nebo dolary. Nejmenší doporučená bankovka je v hodnotě 50. Menší bankovky mají zpravidla horší kurz.

K výměně peněz je vždy potřeba mít u sebe cestovní pas. Po přistání na letišti to není problém, ale mějte na paměti, že během pobytu můžete svůj pas nechat v hotelovém trezoru. Pokud se vydáte měnit peníze bez něj, může nastat komplikace. Jednou se mi stalo, že mi ve směnárně uznali fotografii pasu uloženou v telefonu, ale nedoporučuji na to spoléhat.

Kde se najíst na letišti
Začínat cestu s prázdným žaludkem není ideální. Když už máte hotovost, můžete si na letišti snadno pořídit jídlo. Ve třetím patře letiště najdete pasáž plnou obchodů a restaurací, kde kromě místní kuchyně narazíte i na známé fast foody. 

Osobně doporučuji koupit si jídlo tam, kde nakupují místní. V patře „B“, směrem ke směnárně, uvidíte po levé straně stánek s krabičkami jídla na cestu. Cena jedné krabičky je přibližně 45 THB, což v přepočtu vychází asi na 31 Kč. Za tuto cenu se dobře a levně najíte.

Sim karta na data a volání, nebo aplikace Airalo?
Pokud cestujete po Evropské unii, jste pravděpodobně zvyklí, že nemusíte řešit roaming. V Thajsku však volání nebo čerpání dat přes roaming od vašeho operátora může být velmi drahé.

Na letišti si sice můžete pořídit klasickou SIM kartu od místního operátora, ale osobně mě nebaví zjišťovat, který z nich má nejvýhodnější nabídky. Navíc se nechci hned po příletu na neznámém letišti zdržovat hledáním vhodného stánku.

Používám aplikaci Airalo a jsem s ní velmi spokojený. V aplikaci si můžete zakoupit eSIM kartu pro konkrétní zemi, kam cestujete. Možná bude o něco dražší než místní SIM karta zakoupená na letišti, ale ten malý cenový rozdíl mi nestojí za hodinu strávenou hledáním nejlepší nabídky.

Získejte 3 USD na první nákup vaší SIM karty

Pokud si aplikaci Airalo nainstalujete, využijte slevový kód „VACLAV3552“. Díky tomuto kódu získáte kredit 3 USD na nákup své první SIM karty.

Pokud plánujete jezdit v Bangkoku taxíky, mobilní data budete potřebovat. Když jsem řidiči taxíku sdělil název hotelu, většinou ho neznal. Ukázal jsem mu polohu na mapě ve svém telefonu, a on se nezdráhal pro cestu použít mou navigaci. Po několika jízdách jsem si na to zvykl a začal považovat využívání své navigace a mobilních dat řidičem za samozřejmost.

Doprava z letiště – taxi
Nejčastějším způsobem dopravy z letiště v Bangkoku je taxi. Já osobně se této variantě snažím vyhnout, možná kvůli špatným zkušenostem s taxikáři na pražském letišti. Pokud se však rozhodnete jet taxíkem, najdete parkovací stanoviště v patře „1“.

Nechoďte přímo k taxikáři, ale nejdříve si stoupněte do fronty, kde si z automatu vyzvednete pořadové číslo. Na lístku bude uvedeno číslo stanoviště, kde vás bude čekat váš taxi.

Doprava z letiště – vlakem
Pro mě je nejideálnější variantou dopravy z letiště Suvarnabhumi vlak. Jedná se o moderní nadzemku, která vás doveze až do konečné stanice Phaya Thai. Tato stanice se nachází v patře „B“, tedy na stejném místě, kde je směnárna.

V automatu si můžete zakoupit jízdenku, která má formu plastového žetonu. Cena jízdenky je přibližně 45 THB (cca 31 Kč). Vlaky jezdí každých 10–15 minut a cesta do konečné stanice trvá zhruba 30 minut.

Neztraťte žeton, budete ho potřebovat. Plastový žeton slouží nejen pro vstup, ale i pro výstup z turniketu na konečné stanici. Proto ho během cesty neztraťte, jinak se nedostanete ven.

Nástup do vlaku
Až vlak přijede, všichni cestující nejprve vystoupí. Než nastoupíte, dveře se zavřou a pracovníci ostrahy provedou bezpečnostní kontrolu. Poté se dveře znovu otevřou a vy můžete nastoupit. Pokud se vám tento proces zdá složitý, stačí sledovat místní a nastoupit, jakmile to udělají oni.

Cestování po městě
Pokud váš hotel není hned u stanice nadzemky, budete se k němu muset nějak dostat. Bangkok sice disponuje moderní nadzemkou, ale já ji nevyužil, protože taxi mě vždy dovezlo na místo rychleji.

Taxi
Taxíky v Bangkoku mají několik zvláštností. Jednou z nich je, že řidiči často používají vaši navigaci včetně dat, aby vás dovezli na správné místo. Druhou „specialitou“ je, že se jim moc nechce používat taxametr. Tato „taxikářská kultura“ není ojedinělá – a v Bangkoku je potřeba na ni být připraven.

V praxi to vypadá tak, že si sednete do taxíku, sdělíte cíl a požádáte řidiče, aby zapnul taxametr. Pokud odmítne, jednoduše vystoupíte a vezmete si jiný taxík – další na vás čeká doslova za rohem. Nikde jsem nenastupoval a nevystupoval z taxíků tak často jako v Bangkoku.

Pokud se nechcete dohadovat s řidiči o zapnutí taxametru, můžete využít aplikace jako Grab nebo Bolt. I tam se ale občas stane, že vás vybraný řidič začne přesvědčovat o navýšení již domluvené ceny. 

Tuk-Tuk
K Bangkoku neodmyslitelně patří ikonická vozítka Tuk-Tuk, která jsou určena především pro turisty. Počítejte s tím, že za jízdu zaplatíte výrazně více, než byste měli – to je jednoduše součást zážitku. Pokud se s tím smíříte, můžete si užít unikátní jízdu po Bangkoku v tomto kouzelném vozítku, které k městu neodmyslitelně patří.

Šťastnou cestu!