Desítka německých fotbalových měst

Jan Pohaněl 25. 4. 2024
Německo architektura zážitky tipy na dovolenou článek video podcast

Přijměte v dnešním podcastu pozvání od Jana Pohaněla, vedoucího Německé turistické centrály pro ČR, do 10 fotbalových měst, ve kterých se bude odehrávat letošní mistrovství Evropy ve fotbale.

Léto, slunce, fotbal – Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 v Německu se kvapem blíží. Deset hostitelských měst se stanou opravdovými fotbalovými centry, s celou řadou kulturních akcí i spoustou dalších zajímavostí. Přijměte pozvání do těchto měst, které nabízí pestrou škálu gastronomických zážitků, působivé památky zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO, průmyslové dědictví i rušný noční život. 

Začnete odebírat náš podcast na vašich oblíbených platformách
Apple Podcasts / Google Podcast/ Spotify/ Podcasty.cz
Celý díl si můžete pustit na youtube.

Mnichov: bavorská metropole na úpatí Alp

Hlavní město Bavorska má jeden z nejlepších fotbalových klubů na světě, ale díky mnoha památkám a fascinující kultuře je Mnichov zajímavý i pro ty, kteří fotbalu nefandí. Podívejte se, jak kdysi cestovali králové a knížata, v Marstallmuseu v zámku Nymphenburg se sbírkou velkolepých kočárů. Samotný palác je zážitkem: během 200 let se z malého venkovského sídla stal jeden z nejvýznamnějších paláců v Německu. A co musíte při návštěvě Mnichova ochutnat? Určitě pivo Weissbier, které spolu s typickým preclíkem a klobásou Weisswurst budou tvořit ideální trojici.

Lipsko: město sportu i hudby

Dnes se v tomto městě, kde kdysi působil Johann Sebastian Bach, rozvíjí také sportovní aktivity. Jižně od města se rozprostírá Lipská jezerní krajina (Neuseenland), kde se návštěvníci mohou vydat na procházku podél vody, vyzkoušet rafting nebo využít mnoha cyklostezek. Děti si pak jistě zamilují místní zábavní park Belantis a jeho strhující atrakce.

Hamburk: evropská brána do světa

Hanzovní město Hamburk leží asi 100 km od moře, ale má jeden z největších přístavů v Evropě. Důležitou roli zde hraje čtvrť Speicherstadt, výjimečná kulturní památka UNESCO, a hudební scéna. Velkolepá je koncertní hala Elbphilharmonie, otevřená od roku 2017. Miniaturu filharmonie najdete také v muzeu Miniatur Wunderland, kde se malí i velcí nadšenci mohou celé dny kochat modely železnice. 

Berlín: hlavní město trochu jinak

Vyzkoušejte Berlín tentokrát trochu jinak. Vychutnejte si jedinečnou kombinaci světové gastronomie a kultury Berlína. V oblasti jídla je Berlín globálním městem, kde se mísí typické hospůdky a michelinské restaurace. Vyzkoušejte speciality z celého světa na některém z trhů nebo u pouličních stánků. Dopřejte si oblíbený currywurst nebo také "Bulletten", což jsou hamburgery v berlínském stylu, které nemůžete neochutnat.

Dortmund: centrum moderního umění

Určitě navštivte legendární „Dortmunder U“. Toto 9 metrů vysoké pozlacené písmeno se nachází na vrcholu věže bývalého pivovaru. Z jeho firemního loga se stala dominanta města. V této budově se již pivo nevaří, místo toho byl prostor přetvořen na centrum umění a kreativity a stal se důležitou součástí dortmundské kulturní scény. Sídlí zde také muzeum Ostwall a jeho sbírka moderního umění. Mezi obrazy najdete díla Marca Chagalla, Paula Kleea a Pabla Picassa.

Düsseldorf: nejdelší bar na světě

Düsseldorf se řadí na přední místa v oblasti architektury, ale i pivovarnictví. Ideální je procházka po Altstadtu s nádhernými měšťanskými domy. Přes den navštivte trh na náměstí Carlsplatz. Večery je nejlepší trávit v některé z mnoha kaváren a restaurací. V "nejdelším baru na světě" se pije tradiční pivo Altbier - v Altstadtu se nachází zhruba 260 hospod a barů. Chcete-li zažít autentický zážitek, navštivte některý z řemeslných pivovarů, z nichž většina byla založena v 19. století.

Gelsenkirchen: město průmyslu i aktivního odpočinku

Fotbal je v Gelsenkirchenu velmi důležitý, ale není to jediné téma. Město je součástí metropolitní oblasti Porúří a pyšní se dlouhou průmyslovou historií, především díky těžbě uhlí. Poslední důl byl uzavřen v roce 2000. Dnes jsou bývalé výsypky Rheinelbe a Rungenberg vyhlídkovými místy a rekreačními oblastmi na „Stezce průmyslového dědictví“. Zde se můžete seznámit s celou oblastí nebo navštívit koncert v amfiteátru. 

Frankfurt: město financí i muzeí

Frankfurt je nejen finančním centrem Německa, ale také městem muzeí, kterých je zde okolo 40. Na jižním břehu řeky Mohan tvoří sedm velkých muzeí tzv. muzejní míli. Prozkoumejte například Filmové muzeum nebo Muzeum světových kultur. Doporučujeme světoznámé muzeum Städel, kde jsou k vidění sbírky evropského umění staré 700 let. Za návštěvu stojí také rodný dům velkého německého básníka J.W. Goetheho. 

Kolín nad Rýnem: město se slavnou katedrálou

Kolín a řeka Rýn jsou prakticky jedno a totéž. Projížďka lodí po Rýnu vám poskytne nejkrásnější panoramatický výhled na katedrálu, Altstadt a Kranhäuser. Pokud máte čas, udělejte si výlet do Brühlu, kde si děti i dospělí mohou užít zábavní park Phantasialand. 

Stuttgart: město automobilů

Důležitou roli v této metropoli hraje automobilová historie. Stuttgart a Mercedes-Benz patří neodmyslitelně k sobě. V muzeu Mercedes-Benz se nachází přibližně 160 vozidel, jejichž výroba sahá až do roku 1886. Mezi vystavenými modely jsou například první automobil se spalovacím motorem nebo Papamobil. Z dalších technických památek města zaujme televizní věž, která je jednou z nejvyšších v Německu a která nabízí úchvatný pohled na celé město i okolní vinice.

Více informací naleznete na webových stránkách germany.travel

Jan Pohaněl, vedoucí Německé turistické centrály pro ČR